Umělá inteligence

Umělá inteligence

datum vložení => 16.11.2016 | Technika

Nová aplikace BMW Connected posunuje propojení automobilu a chytrého telefonu na další úroveň. Vzájemné využívání různých informací vede k bezstarostnějšímu životu s automobilem. I když jde o novinku, zdá se, že jsme teprve na začátku nové éry…

Foto 2
Foto 3

Propojení automobilu s telefonem? Jasně, připojím přes Bluetooth a hotovo. Mohu telefonovat, do automobilu se přenesou kontakty, takže se mi číslo volajícího objeví na displeji… …a dál? Ne, nechme toho, tohle propojení na mysli nemáme. Spíše se soustřeďme na propojení prostřednictvím aplikací a internetu. Díky němu jsou k dispozici nové funkce a možnosti. BMW i v této oblasti udává trendy, a tak již několik let lze systém iDrive rozšířit různými aplikacemi chytrého telefonu. Kromě aplikací vyvinutých přímo BMW, jako je třeba M Laptimer, lze funkčnost automobilu doplnit i dalšími, jako jsou třeba GoPro (ovládání kamer) či Spotify či Deezer (obě hudba). 

Ještě donedávna ale BMW nabízelo také aplikace BMW Connected a BMW i Remote a My BMW Remote, které zjednodušeně řečeno dovolovaly na telefonu sledovat stav vozu, případně aktivovat některé funkce jako třeba zamykání, bliknutí či časovač topení na dálku. Letos v létě však BMW tyto aplikace významně přepracovalo a vše postupně sjednotí do jediné aplikace BMW Connected.

Aplikace je navržena jako asistent, který dokáže připojit automobil do digitálních světů svých majitelů. Princip spočívá ve využívání cloudových řešení, která jednotlivá zařízení majitele propojují. Mezi tato zařízení nepatří pouze chytrý telefon či hodinky, ale právě také automobil. Aplikace BMW Connected je navržena jako otevřená platforma využívající řešení Microsoft Azure připravené na další rozšiřování. Zpočátku jsou k dispozici funkce zaměřené na cestování automobilem.

Automobil se dokáže prostřednictvím aplikace BMW Connected bezdrátově „podívat“ do kalendáře, případně kontaktů uložených v telefonu a analyzovat je. Jednou z funkcí je například upozornění na nutnost vydání se na schůzku uvedenou v kalendáři. Telefon, hodinky nebo automobil svého uživatele upozorní na základě aktuální dopravní situace, že je čas vyrazit. Tato funkce není sama o sobě nic nového a je součástí třeba i mapové aplikace telefonů iPhone, ale v tomto případě může fungovat i ve voze. Když je zřejmé, že dojde z nějakého důvodu ke zpoždění, lze pohodlně z automobilu zaslat zprávu o pozdějším příjezdu. Celé propojení jde ale ještě dál, jelikož telefon i automobil vědí, kam se na schůzku jede, po nastoupení do vozu se automaticky může spustit navádění k cíli bez nutnosti zadávání jakékoliv adresy. A po příjezdu na místo vás telefon po vystoupení z vozu navede přímo do cíle cesty. Následně navigace v telefonu pomůže s nalezením zaparkovaného vozu. 

Celý článek v magazínu BMW revue 3-4/2016