Kráska se špatnou pověstí

Kráska se špatnou pověstí

datum vložení => 25.4.2017 | Cestování

Už několik let po sobě se Kolumbie v žebříčku turisticky nejatraktivnějších zemí světa umisťuje na předních místech, společně s Novým Zélandem, Bhútánem nebo Islandem. Zkuste ale někomu u nás říci, že se tam vydáte na dovolenou. V lepším případě vás bude považovat za kokainistu, v horším za šílence, který si neváží svého života. Zemi s pošramocenější pověstí aby jeden pohledal…

Foto 2
Foto 3
Foto 4
Foto 5

 Všechno to způsobila občanská válka a drogy. Od šedesátých let minulého století byla Kolumbie rukojmím nejrůznějších ultralevicových gerilových skupin financovaných a podporovaných zbraněmi, zejména z Kuby. Atentáty, ozbrojené útoky na vojenská zařízení, vraždy a únosy byly na denním pořádku. Počet obětí téhle občanské války se odhaduje až na čtvrt milionu, dalších pět milionů lidí uprchlo z venkova do měst. Situaci komplikovaly ještě místní drogové kartely, které využily nestability země a postupně ovládly světový trh s kokainem. Jednu dobu tak Kolumbie měla hned několik vlád – jednu slabou centrální v Bogotě a další dvě neoficiální v Medellínu a Cali, kde sídlily dva nejsilnější a na smrt znepřátelené drogové gangy. 

Situace se však změnila. V devadesátých letech se nejdříve policii podařilo zatočit se špičkami drogové mafie a nyní došlo i na ukončení občanské války. Necelých padesát milionů Kolumbijců teď prožívá stejnou euforii, jakou jsme zažili po roce 1989 u nás. Hovoří se o novém politickém, společenském i hospodářském začátku. A přichází čas i pro rozvoj turistiky. 

Skryté poklady

Turistický potenciál Kolumbie spočívá především v její neuvěřitelné různorodosti. Země rozlohou pouze dvakrát větší než Francie má dvě úplně rozdílná mořská pobřeží – na atlantické straně nekonečné písečné pláže u teplého Karibského moře a na západě věčně chladný Tichý oceán s kamenitými břehy.  Ve vnitrozemí pak naleznete úplně všechno, co si od Latinské Ameriky slibujete – ospalá koloniální městečka s nádhernou architekturou stejně jako mrakodrapy přelidněných velkoměst, rovinaté pampy s nesčetnými stády hovězího dobytka i dva pásy Kordiller tyčící se až do výšky přes pět tisíc metrů, pouště, polopouště i tropické deštné pralesy v Amazonii. Bambusové háje i kávové plantáže. Během jednoho dne se můžete koupat v blankytně modrém moři a o pár hodin později na snowboardu brázdit zasněžené svahy. 

Turistiku usnadňuje skvěle fungující a velice komfortní autobusová doprava, novinkou jsou vnitrostátní low-costové letecké společnosti Wingo a Viva Colombia a síť hotelů všech kategorií. Ceny jsou v porovnání s těmi evropskými opravdu nízké. Za zpáteční letenku z Bogoty do centra Amazonie, což je dál než z Prahy do Londýna, zaplatíte přibližně 1800 korun, dobrý hotel vás pak vyjde přibližně na pětistovku až tisícovku za noc. Zahraničních turistů zatím v Kolumbii moc nepotkáte, mají pořád strach.  Zato domácí turismus jenom kvete, lidé si chtějí po letech odříkání svoji zemi zase užít….

Z Cartageny do Santa Marty

 Aby se pro začátek pořádně ohřál a stačil se přizpůsobit šestihodinovému časovému rozdílu, měl by evropský turista svoji pouť po Kolumbii začít na karibském pobřeží. Nejlépe v Cartageně. Milionové přístavní město bývalo jedním z nejbohatších měst koloniálního Španělska. Tudy proudily do Evropy zlato, stříbro a drahokamy uloupené indiánům, tady se překládalo luxusní evropské zboží, obchodovalo s otroky a sídlila zde silná vojenská posádka. Ta měla velký význam, stejně jako dodnes zachovalé rozsáhlé opevnění. Cartagena totiž bývala častým terčem loupeživých pirátů, zatímco dnes sem s oblibou jezdí natáčet do exteriérů filmaři z Evropy i Hollywoodu. V historickém centru města, které je na seznamu kulturního dědictví UNESCO, jsou totiž nádherně zachovalé koloniální paláce, pitoreskní ulice s malovanými fasádami a s květinami zarostlými balkony. Cartagena je jedno z mála míst, kde si ještě stále můžete tradiční karibský životní styl vychutnávat plnými doušky bez zástupů turistů a všudypřítomných McDonaldů.  

Úplně jiný ráz má o něco větší přístavní město Barranquilla, ležící na východ od Cartageny v ústí řeky Magdalena. Někdejší Kolumbijskou zlatou bránu (La Puerta de Oro de Colombia) ale turisté dnes většinou jenom prolétnou. Prohlédnou si pětimetrovou ocelovou sochu místní slavné rodačky, zpěvačky Shakiry, v centru se zajdou ochladit do katedrály sv. Mikuláše, případně ještě navštíví zdejší zoo. Hlavní kulturní událostí v Barranquille je karneval pořádaný vždy čtyři dny před Popeleční středou. Ten je považován za druhý největší na světě, hned po karnevalu v Riu.

Ještě dále na východ leží třetí karibské město, půlmilionová Santa Marta, která je ideální pro koupací i poznávací dovolenou. K tomu prvnímu je určená lokální napodobenina Miami Beach, čtvrť Rodadero. Kdo však nemá chuť bojovat o slunečníky na úzkém pruhu písečné pláže pod mrakodrapy a vadí mu hlasitá hudba z plážových restaurací, může se nechat za pár tisíc peset (asi 40 Kč) odvézt člunem na nedalekou Bílou pláž (Playa Blanca), kde najde klid i soukromí.

Pokud jde o poznávání, v Santa Martě jste se vším za den hotovi. Můžete navštívit nejstarší dochovanou španělskou budovu v Latinské Americe, někdejší celnici (Casa de la Aduana) z roku 1531, v níž dnes sídlí Muzeum zlata (Museo de Oro), prohlédnete si katedrálu svaté Marty a celé odpoledne můžete strávit v haciendě La Quinta de San Pedro Alejandrino, která je pro Kolumbijce významným poutním místem. V roce 1830 zde totiž skonal národní hrdina a osvoboditel země od Španělů Simon Bolívar.

Celý článek v magazínu BMW revue 1-2/2017