„Není nic horšího než být předvídatelný...“

„Není nic horšího než být předvídatelný...“

datum vložení => 2.5.2018 | Osobnost

Pokud chcete v automobilovém designu vyšplhat až na vrchol, je nejlepším odrazovým můstkem prestižní londýnská Royal College of Art. Právě tam vychovávají šéfdesignéry. Jozefa Kabaně tam vzali díky jeho obrovskému talentu ve dvaceti letech „na výjimku“.

Foto 2
Foto 3
Foto 4

Když přesně před rokem Jozef Kabaň oznámil, že přestupuje po čtvrtstoletí v koncernu Volkswagen k BMW, označovali to experti na automobilový design za událost roku. Letos pětačtyřicetiletý autor ikonického Bugatti Veyron (navrhl ho komplet celé, „jeho“ nejsou jen ráfky kol) jednoduše potřeboval změnu. A zároveň se dostal na vrchol. Adrian van Hooydonk, šéfdesignér celého BMW Group, mu svěřil šéfdesignérskou tužku značky BMW. Nástup měl prvního října loňského roku. Adrian van Hooydonk, který téměř celou profesionální kariéru spojil s mnichovskou automobilkou a vyrostl pod vedením legendárního Chrise Bangla, zůstal šéfem designu celé skupiny BMW, pod níž spadá také MINI, Rolls-Royce, divize sportovních M modelů a také divize BMW i, z nichž každá má svého šéfdesignéra. Kabaňova pozice je ovšem asi nejexponovanější, vždyť právě značka BMW je tahounem celé skupiny.

Dnes tedy slovenský designér jezdí ze svého mnichovského domu do práce služebním sedanem pětkové řady M550i a v různorodém týmu, ve kterém má génia, jako je veterán Joji Nagashima (nastoupil k BMW před třiceti lety, jeho dílem jsou exteriéry BMW E36, E39, E90 nebo Z3), a třeba také mladou a extrémně talentovanou Anne Forschner, autorku BMW řady 2 Gran Tourer, přemýšlejí o budoucnosti mnichovské značky. V jeho týmu se najde i několik Čechů.

Celý článek v magazínu BMW revue 1-2/2018